Çıkış / Exit

İşleminiz Yapılıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
English

Milli Park olan Gelibolu 33 bin hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Savaşın anıları ve izleri ile dolu alan Türkiye’nin yakın tarihi için çok önemlidir. Çanakkale‘den vapurla veya dolmuş motorları ile (Motorlar otomobil de alıyorlar) Kilitbahir’e kolayca ulaşım sağlanıyor.

Gelibolu Yarımadası boyunca Türk şehitleri ve yabancı askerlerin anısına yapılmış başka anıtlar ve Avustralya (Anzak), İngiliz ve Yeni Zelanda mezarlıkları da bulunuyor. Burada savaşan ve çok sayıda can yitiren Anzak askerlerinin çocukları ve torunları her yıl Anzak Günü ilan edilen 25 Nisan’da ortak acımızı paylaşmak için ziyarete geliyorlar. Bir büyük savaş birbirine çok uzak iki halk; Türkler ve Anzaklar arasında sağlam bir dostluk kurulmasına neden oldu.

Eceabat‘tan başlıyor.

Kilitbahir, Çanakkale‘nin tam karşısında ve boğazın en dar yerinde. Fatih Sultan Mehmet Bizans’ı kuşatma hazırlıkları sırasında buraya bir kale inşa ettirmiş. Amaç, Bizans’a yardım için gelebilecek Latin donanmasını engellemek. Marmara Denizinin kilidi sayıldığı için de Kilitbahir (Deniz kilidi) Kalesi denmiş. 1915′te Çanakkale Savaşları sırasında da önemli bir savunma noktası oldu kale. Yonca yaprağı şeklindeki kale ziyarete açık.

İlk durak Tanıtma Merkezi

Eceabat ilçesinin güney kıyısını izleyerek 500 metre sonra Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Tanıtma Merkezi’nden başlamakta yarar var. Yol üzerinde solda İsimsiz Yüzbaşı Şehitliği ve Tanıtma Merkezi yakınındaki 1807 yapımı Çamburnu Kalesi’ni görmüş oluruz. Günümüzde kafeterya ve plaj tesisleriyle hizmet veriyor.

Balkan Harbi Şehitliği

Tanıtma Merkezi’nin güneyinde yakındaki tepe Çamburnu. Buraya çıkan asfaltın sağında 2,5 metrelik bir anıt var. “Balkan ve Çanakkale Savaşları’nda şehit düşenler için 1962′de yapılmış. Boğaz buradan güzel görünür.

Kilid-ül Bahir (Deniz Kilidi)
(Günümüzde Kilitbahir olarak söyleniyor.)

Çamburnu’ndan güneye ilerlemeli. Sağ tarafta İsimsiz Topçu Yüzbaşı şehitliği var. Değirmenburnu denilen yöre savaş döneminde hastane olarak kullanılmış.
Biraz ilerleyince 3. Tabur giriş kapısı önünde Yüzbaşı Tahir Bey’in mezarı; askeri birliğin üst tarafındaki yamaca tüm boğazdan görülen Mehmetçik Silüeti çizilmiş. Silüetin yüksekliği 55m.

Kilitbahir Köyü’nde daha önce sözettiğimiz çok iyi durumdaki kale gezilebilir.

Kilitbahir kalesinin güneyindeki Namazgah Tabyaları daha eski dönemlerde yapılmış ama Çanakkale Savaşları’nda da kullanılmış. Tabyaların önünde Zargana Plajı günübirlik kullanıma uygun.

Seyit Onbaşı ve Rumeli Mecidiye Tabyası

Hamidiye Tabyaları’nın bitiminde solda SeyitOnbaşı’nın anıtı var. Sağ taraftaki tepe ise Mecidiye Tabyası. Tabya komutanı Yüzbaşı Hilmi Bey’in komutasındaki bu stratejik nokta 18 Mart günü yoğun saldırıya hedef oluyor. Bataryadaki topların çoğu parçalanıyor, askerin çoğu şehit oluyor. Ancak Seyyit Onbaşı 276 kiloluk mermiyi tek başına sırtlanır ve merdivenlerden çıkararak hasarsız toplardan birine yerleştirerek topu ateşler. Bu mermi Fransız zırhlısı Ocean’a isabet eder ve zırhlı batar. Fransız filo komutanı çekilme emri verir. Bu kritik atışla ilgili bir söylencede merminin bacadan geminin içine düştüğü anlatılıyor. Seyyit Onbaşı savaştan sağ çıktı ve memleketi Havran’a dönebildi.

Havuzlar Mesire Alanı

Seyyit Onbaşı heykelinden sahil yolunu izleyerek 1.5 km. kadar ilerlendiğinde tarihi çınarlarla kaplı Havuzlar Mevkisi’ne varılır. Antik Çağda burada Arrhiarel kentinin varlığı biliniyor ama kazı yapılmamış durumda.  Çınarlar arasında tarihi çeşme Şeker Pınarı ve havuzların Boğaz’dan geçen gemilerin su ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuş olduğu düşünülüyor.

Havuzlar Şehitliği

Mesire yerinin sol tarafından deniz kıyısında 1961′de yapılan şehitlik 21 Haziran 1915′de Kerevizdere’de şehit olan 2 subay ve 8 erin anısına yapılmış. Kerevizdere’deki çarpışmalarda altıbine yakın şehit olduğu bilindiğine göre bu şehitlik “temsili” sayılabilir. Aynı yerde 2500 Fransız askeri de canını yitirmişti.

Soğanlıdere Bataryası ve Yzb. Şemsettin Çamoğlu anıtı
Kıyı boyunca ilerlenince 2 km. kadar sonra yol sağa dönüp denizden uzaklaşıyor. Burada Soğanlıdere akıyor. Hava bombardımanında şehit olan bir onbaşı ve sekiz er adına yapılmış.

Alçıtepe (Kirte)

Soğanlıdere’den Behramlı Köyü’ne ulaşılıyor. Sola sapan yol 2 km kadar sonra Alçıtepe Köyü’ne çıkıyor. Sol taraftaki askeri birliğin bahçesinde Alçıtepe Garnizon Anıtı var. Onbin kadar askerin kemiklerinin köylüler tarafından toplanıp buraya getirildiği söylenegelir. Onların anısına mermer bir anıt yapılmış.
Alçıtepe’nin eski adı Kirte (Kirthea). 25 Nisan 1915′de yapılan çıkartma harekatının hedefiydi.

Kirte sonradan Mareşal olan Fevzi Çakmak’ın karargahının bulunduğu yerdi. Garnizon Anıtı’nın solundan dönen toprak yol doğuya doğru Alçıtepe’ye çıkıyor.

İtilaf Kuvvetleri gemilerden topçu desteği ile çııkıp Kirte Deresi’nde toplandıkları ve 28 Nisan’da başlayan ve 3 aşamada devam eden Kirte Savaşları’nda ondörtbin Türk ve bir o kadar da itilaf devletine bağlı asker öldü. Türk kuvvetleri tüm olanaksılıklarına rağmen  cepheyi korumayı gene de başarıyorlardı. Yol boyunca görülen Skew Bridge, Redoupt, Twelve Tree Copse, Pink Farm mezarlıkları Kirte savaşlarında ölen yabancı askerler için yapıldı.

Son Ok Anıtı

Alçıtepe Köyü’nün batısına doğru giden yol Son Ok Anıtı’na çıkıyor. Bu anıt 3. Kirte Savaşı’ndaki bine yakın şehit için son kurşunun atıldığı yer olduğu için burada yapılmış. Cephanesi biten Türk askerinin burada süngü takarak düşmanını püskürttüğü anıtın kitabesinde yazıyor.

Gitmeden 360o sanal tur için TIKLAYINIZ

Taştan Yapılan Yonca "Kilitbahir Kalesi"

Kilitbahir Kalesi'ni Gezmek İçin Hemen TIKLAYIN! Kilitbahir Kalesi, Çanakkale'nin karşı kıyısındaki Kilitbahir Köyü'nde bulunur. 1452'de İstanbul kuşatması esnasında Papalık Donanması'nın Bizans İmparatorluğu'na yardım etmesini önlemek amacıyla Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Kilitbahir Kalesi, deniz kilidi anlamına gelen bir sözcüktür. Bu kalenin yapımından...

Asya'nın En Doğu Noktası, Osmanlı'nın Son Yaptığı Kale "Babakale Kalesi"

Babakale Kalesi'ni Gezmek İçin Hemen TIKLAYIN! Hirz-ül Bahir-Tılsımlı Kale olarakta anılan Babakale Kalesi Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesine bağlı Babakale Köyü'ndedir. Asya Kıtası'nın son noktası burasıdır ve ülkemizin en batı ucundaki Osmanlı Kalesi'dir. Hatta Osmanlı Devleti'nin son inşaa ettiği kaledir. 1723 yılında yapımına başlanmış ve 1726 yılında bitirilmiştir. 1723...

AYAZMA MESİRE YERİ

Çanakkale'nin sahip olduğu en güzel manzaraları oluşturan Kaz Dağları, eteklerinde gizlediği Ayazma Mesire Yeri'yle her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Ayazma Mesire Yeri, dostlarla geçirilebilecek en eğlenceli, ailelerle geçirilecek en huzurlu saatleri sunar. Cennetin en güzel köşesi olduğunu hissedersiniz gördüğünüz an. Buradaki restoranlarda yemek yerken aynı anda doğal...

NAMAZGAH TABYASI ÇANAKKALE

Namazgah Tabyası, Kilitbahir Kalesi'nin hemen güneyinde boğazın kenarında yer almaktadır. Bu tabya, Padişah Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. 1915 Çanakkale Savaşları'nda tabyada 2 adet ağır 11 puss'luk (28cm. çapında), 11 adet ağır 9,4 puss'luk (24cm. çapında), 3 adet ağır 8,2 puss'luk (21cm. çapında) toplam 16 adet top yerleştirilmiştir. Tabyada 14 adet bonet bulunmaktadır....

GELİBOLU YARIMADASI TARİHİ MİLLİ PARKI

Milli Park olan Gelibolu 33 bin hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Savaşın anıları ve izleri ile dolu alan Türkiye'nin yakın tarihi için çok önemlidir. Çanakkale'den vapurla veya dolmuş motorları ile (Motorlar otomobil de alıyorlar) Kilitbahir'e kolayca ulaşım sağlanıyor. Gelibolu Yarımadası boyunca Türk şehitleri ve yabancı askerlerin anısına yapılmış başka anıtlar ve Avustralya...
erotik